Wayne girls first, boys second at home meet

Posted

The Wayne girls dominated their race and the boys came home as runner-up from Monday's Wayne Invitational at the Wayne Country Club.

Wayne's girls claimed eight of the top 15 individual medals and easily won the team title with 11 points, well ahead of Hartington-Newcastle (36) and Tri County Northeast (44).

Jala Krusemark, Laura Hasemann and Kyla Krusemark posted a 1-2-3 finish to lead the Wayne girls, with Frantzdie Barner finishing sixth, Lilyann Hurner eighth, Olivia Hanson 10th, Kennasyn Blecke 11th and Yama Kantai 13th. Josie Ley was 19th and Ava Elliott was 20th for the Wayne girls.

In boys action, Drew Miller brought home a third-place finish to lead Wayne to the runner-up spot, with Alex Frank (17th), Kasen York (19th) and Ethan McCraney (22nd) following. Easton Blecke was 24th and Mason Ley 28th to round out the Wayne varsity effort.

Top Wayne runners in junior high competition included Cole Zach for the boys and Essynce Owens-Webb for the girls. Both finished third in their respective races.

Wayne Invitational
Boys Varsity Team Standings
Norfolk Catholic 47, Wayne 58, Pierce 61, LCC 63, Hartington-Newcastle 66, Pender 102, Omaha Nation 124, Winnebago 127, GACC 128.
Area Results
WAYNE — 3. Drew Miller, 17:51.17; 17. Alex Frank, 19:40.86; 19. Kasen York, 19:49.25; 22. Ethan McCraney, 20:08.17; 24. Easton Blecke, 20:13.06; 28. Mason Ley, 21:03.32; 29. Adrian Klinetobe, 21:04.94; 33. Boden Dobbins, 21:25.57; 46. Blade Nelson, 23:23.60; 49. Zander Liston, 23:44.15; 52. Parker Kesting, 24:23.15; 56. Payton Junck, 25:10.45;
LCC — 5. Preston Rose, 18:21.74; 9. Tyler Olson, 19:06.14; 16. Carter Korth, 19:37.76; 43. Koby Detlefsen 22:43.05; 58. Taner Stanley, 25:32.15; 67. Edgar Marin, 28:35.11.
WINSIDE — 61. Myles Kampa, 26:16.35.
TRI COUNTY NE — 57. Gabe Franklin, 25:30.20.
Girls Varsity Team Standings
Wayne 11, Hartington-Newcastle 36, Tri County NE 44.
Area Results
WAYNE — 1. Jala Krusemark, 20:59.55; 2. Laura Hasemann, 21:53.81; 3. Kyla Krusemark, 22:46.51; 6. Frantzdie Barner, 23:15.77; 8. Lilyan Hurner, 23:54.50; 10. Olivia Hanson, 24:08.11; 11. Kennasyn Blecke, 24:39.57; 13. Yama Kantai, 24:50.76; 19. Josie Ley, 25:45.05; 20. Ava Elliott, 26:05.34; 24. Norah Armstrong, 27:28.74; 30. Raegan Maas, 29:22.18; 34. Sharon Vasquez, 31:18.17.
LCC — 21. Addy Hoeppner, 26:11.83; 25. Kate Tasaler, 27:30.23;
WINSIDE — 32. Megan Gnirk, 30:41.39; 33. Elayna Hoskinson, 30:41.45.
TRI COUNTY NE — 7. Rhyanne Mackling, 23:26.47; 15. Aleja Hermosillo, 25:01.50; 16. Bre Millard, 25:24.76; 28. Shantel Miller, 28:54.45; 31. Jenni Olson, 29:55.27.
Boys Junior High Team Standings
Schuyler 27, Wayne 38, Ponca 38, Norfolk Catholic 64, Winnebago 82.
Area Results
WAYNE — 3. Cole Zach, 11:59.02; 10. Emmanuel Gonzalez, 12:38.83; 15. ALejandro Archundia, 13:12.97; 19. Camden Hall, 13:56.35; 20. Grady Maas, 14:00.39; 21. Lance Brink, 14:02.33; 24. Landen Claussen, 14:28.69; 25. Jenner Dorey, 14:45.36; 32. Callen Gamble, 15:31.22; 35. Braxton Suing, 15:59.56; 46. Landen Sharer, 17:22.63; 52. Cale Eischeid, 18:15.92.
LCC — 7. Paerker Hoeppner, 12:27.87; 23. Dayton Korth, 14:24.68; 50. Dillon Sanderson, 17:38.01.
Girls Junior High Team Standings
Schuyler 16, LCC 20.
Area Results
WAYNE — 3. Essynce Owens-Webb, 13:56.71; 16. Hannah Brogren, 17:12.90; 17. Gracelynn Daniels, 17:13.05.
LCC — 4. Faith Galvin, 14:28.00; 12. Ava Christiansen, 16:17.04; 13. Abbie Brummels, 16:33.03; 18. Richelle Garcia Perze, 17:35.23; 25. Tanya Miranda, 19:32.27; 26. River Tritten, 19:35.72; 31. Macie Swanson, 21:34.42.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here